Huawei ABD’de işten çıkarmalara başladı!

Amerika ile yaşadığı büyük meseleleri tam olarak tahlile kavuşturamayan Çinli teknoloji devi Huawei, Amerika merkezli Futurewei Technologies isimli arge firmasında işten çıkarmalara başladı.

Huawei ABD’de işten çıkarmalara başladı!

ABD ve Huawei’nin ortasında yaşanan büyük krizin akabinde sıkıntılar kısmen çözülüyor üzere görünse de son yaşanan gelişmeler aslında hala çok büyük problemlerin yaşanabileceğinin habercisi niteliğinde.

Amerika Birleşik Devletleri lideri Donald Trump yaptığı açıklamalarda ulusal güvenlik sorunu oluşturabilecek durumların dışında ABD merkezli şirketlerin Huawei’ye eser satabileceğini belirtmişti. Bu açıklamanın akabinde ilgilerin düzelmesi beklenirken yaşanan bir gelişme durumun düzgüne gitmeyeceğini işaret ediyor.

Elde edinilen bilgilerde Huawei’nin, merkezi Amerika’da yer alan Futurewei Technologies isimli arge firmasında işten çıkarmalar yaptığı öğrenildi. Yaklaşık olarak 600 kişinin işten çıkartıldığı belirtilirken, işten çıkartmaların devam edip etmeyeceği konusunda basına rastgele bir bilgi verilmiyor. Yaşanan bu gelişmenin akabinde Futurewei Technologies isimli arge firmasının 250 çalışanı ile çalışmalarını sürdüreceği elde edilen bilgiler ortasında.

Huawei mali açıdan zahmetler mı yaşıyor?

Son vakitlerde yaşadığı düşünceli vakitlerin akabinde toparlanma sürecine giren Çinli şirket Huawei tarafından yapılan açıklamalarda ABD ile yaşanan krizin kendilerini çok etkilemediği ve 5G konusunda işlerin istedikleri üzere gittiği belirtiliyor. Ancak şirketin almış olduğu işten çıkarma kararı ile ABD’ye karşı bir ileti mı vermek istediği yoksa nitekim mali bir problem mı yaşadığı konusunda belirsizlikler sürüyor.

Başa dön tuşu