Huawei Nova 10 öne çıkan özellikleri

HUAWEI, Eylül ayı sonunda düzenlediği bir aktiflikte Nova 10 serisini duyurdu. Serinin üst düzey modeli olan Nova 10 Pro’dan daha evvel bahsetmiştik. Temel model HUAWEI nova 10’un özelliklerine daha yakından bakalım.

Huawei nova 10 neler sunuyor?

Nova 10 serisi çok benzeri bir dizayna sahip ve taşınabilir fotoğrafçılık ve vlog odaklı bir seri olarak öne çıkıyor. Birinci bakışta birbirine benzeyen aygıtlar, daha yakından incelendiğinde ayırt edilebilir. Bunu ön selfie kamerasına ve 0.1 inçlik boyut farkına bakarak anlayabilirsiniz.

Bir telefon serisinin temel bir modeli ve daha gelişmiş özelliklere sahip bir Pro modeli olduğu durumlarda, değişiklikleri ekseriyetle donanım tarafında görüyoruz. Nova 10 serisi ile bu farkı ortadan kaldıran HUAWEI, tıpkı Nova 10 Pro üzere nova 10 modelinin 6nm üretim sürecinden kaynaklanan Qualcomm Snapdragon 778G yonga setini kullanıyor. Kelam konusu yonga setinde sekiz işlemci çekirdeği bulunuyor. Bunlar 2,4 GHz’de 1 adet Cortex-A78 (Kryo 670), 2,2 GHz’de 2 adet Cortex-A78 (Kryo 670) ve 1,9 GHz’de 4 adet ARM Cortex-A55’ten oluşuyor. İşlemci çekirdeğine eşlik eden GPU, Adreno 642L’dir.

Pro modeli üzere HUAWEI nova 10 da 8 GB RAM ile geliyor ve 128 GB ve 256 GB depolama seçenekleriyle geliyor. Lakin bu aygıt, bu ülkede sırf 128 GB seçeneğiyle sunuluyor.

Huawei nova 10, Huawei Taşınabilir Hizmetlerinin yüklü olduğu bir akıllı telefondur. Tıpkı vakitte Huawei ekosisteminin kıymetli bir kesimidir. Diğer bir Huawei taşınabilir aygıtınız varsa, nova 10 Pro kolay kolay irtibat kurabilir. Pekala HMS yahut Huawei Taşınabilir Servisleri neler içeriyor?

Huawei Yazılım Özellikleri ve Uygulama Galerisi

Öncelikle App Gallery’den bahsetmem gerekiyor. Huawei’nin son yıllarda en çok yatırım yaptığı uygulama pazarı artık neredeyse tüm büyük uygulamaları barındırıyor. Bankacılık, eğitim ve alışveriş uygulamalarının Huawei sürümlerini bu uygulama galerisinden indirebilirsiniz. Ayrıyeten sisteme oyunlar da eklenmiştir. PUBG Mobile üzere en yeni tanınan oyunları Uygulama Galerisi’nde bulabilirsiniz.

Petal Arama, Uygulama Galerisi’nde yahut genel aramalarda bulamadığınız uygulamaları bulmanıza yardımcı olur. Huawei’nin EMUI sistemi içerisinde yer alan bir uygulama olan Petal Search, sizi ilgilendiğiniz tüm hususlarda bilgilendirmeyi amaçlıyor. İster yakındaki restoranlar ister bir uygulama olsun, Petal Search en hakikat sonuçları süratle işleyebilir.

Ayrıca Huawei akıllı telefonlar artık Google uygulamalarını da çalıştırabiliyor. Petal Search’te GSpace’i aramanız kâfi. Böylelikle tüm Google uygulamalarına kolaylıkla erişebilir ve Google hesabınızı kullanabilirsiniz.

Kameralar, piller ve başka özellikler

Pro modeli üzere, HUAWEI nova 10 modeli de HUAWEI çoklu görüş fotoğrafçılığının ideolojisini devralır. Bu aygıt, Pro modeline nazaran tek bir selfie kamerası ile geliyor fakat benzeri bir ana selfie sensörüne sahip. HUAWEI, 100 derecelik görüş alanı ve f/2,4 diyafram sunan 60 MP çözünürlüklü bir kamera sensörü seçti. Kelam konusu kamera, Pro modelinde olduğu üzere 4K görüntü kaydı yapabiliyor. [email protected]’de ultra ağır çekim görüntü kaydı da desteklenir.

Arka kameraya baktığımızda HUAWEI nova 10 ve nova 10 Pro’nun tıpkı kamera kurulumunu barındırdığını görebiliriz. Lakin, birtakım küçük farklılıklar vardır. HUAWEI nova 10’da 50 MP Ultra Vision Ana Kamera (f/1.9 diyafram), 8 MP Ultra Geniş Makro Kamera (f/2, 2 diyafram) ve 2 MP Derinlik Portre Kamerası (f/2.4 diyafram) bulunur. Teknik olarak Nova 10 Pro’dan tek farkı, ana kamera sensörünün diyaframda 0,1 puanlık bir farka sahip olmasıdır.

Nova 10, bilhassa düşük ışıkta uzun pozlamalı görüntüler ve hareketsiz manzaralar sağlayan yapay zeka takviyeli bir imaj sabitleme teknolojisi olan AIS’yi takviyeler.

Cihazın ana kamerası 4K kayda müsaade veriyor fakat Vlog, AI Kamera, Ultra Geniş Açı Lens, Gece Modu, Portre Modu, Yüksek Çözünürlük, Pro, Görüntü, Dual Görüntü, Harika Makro, Ağır Çekim, Diyafram, Seri Çekim üzere modlar da mevcut. vb. var.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu