Huawei’nin işletim sisteminin görüntüsü ortaya çıktı!

Teknoloji dünyası bir müddettir Google’ın Huawei kararını konuşuyor.

Google, Huawei gerginliğine yeni bir boyut kazandıracak adım ise Huawei’den geldi. Huawei’nin kendi işletim sistemine ilişkin görsel ortaya çıktı. Huawei’nin Google yasağına karşı b planı olarak lanse ettiği işletim sistemine ilişkin birinci manzara geldi.

Huawei’nin işletim sisteminin imajı ortaya çıktı!

Huawei ARK OS’a manzaralar ortaya çıktı! Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin bir müddettir çalışmalarını sürdürdüğü işletim sistemi için patent aldığı ortaya çıktı. 

Söz konusu müracaatta, Huawei Ark OS, Ark, Ark OS ve Huawei Ark marka isimlerinin yer aldığı görülüyor. Huawei CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını belirtti. 

Henüz ismi açıklanmayan işletim sisteminin hem mobil hem de dizüstü bilgisayarlar için uygun bir platform olacağı gelen argümanlar ortasında.  Buna ek olarak ABD yapılan yasağı 90 gün erteleme kararı aldı.

Karar kuşkusuz Huawei’nin kısa bir müddetliğine olsa da rahat bir nefes almasını sağladı.

Peki bu 90 günün sonunda işler istenildiği üzere gitmez ve Google yasağı kullanıma girerse ne olacak? Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Huawei kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Bu senaryo gerçekleşirse Huawei cihazlara sahip olan kullanıcılar Google’ın bazı Android güncellemelerinden mahrum kalacak. 

Huawei kullanıcıları bu yamaları ancak Android Open Source Project – Android Açık Kaynak Projesi’ne (AOSP) geldiğinde alabilecek. 

90 günün sonunda muahede olmaz ve yasak kararı devreye girerse Huawei marka telefon alanlar Google Fotoğraf, YouTube, Google Harita, Google Duo görüntülü arama vb uygulamalarına sahip olamayacak. 

Peki Huawei’ye karşı alınan Android yasağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu