İşte kripto dünyasının en çok tercih edilen koinleri

Kullanıcıların yüzde 36,4’ü Bitcoin’i tercih ederken, onu yüzde 11,7 ile Ripple ve yüzde 5,7 ile Digibyte takip ediyor.

Türkiye’de kripto paralara olan ilgi gün geçtikçe artarken, geçmişte yalnızca Bitcoin ile sonlu olan talep de farklı alt koinlere yayılmaya başladı. Türkiye’nin kripto para konusundaki önde gelen haber platformlarından Kripto Arena’nın (kriptoarena.com), kripto para alım satım platformu Bitci.com bilgilerinden yaptığı kıymetlendirme de Türkiye’de bu alandaki yatırım hacminin koinlere nazaran dağılımını ortaya koydu.

İşte kripto dünyasının en çok tercih edilen koinleri

Buna nazaran dünyada en çok tercih edilen kripto para ünitesi olarak bilinen Bitcoin, Türkiye’de de yatırım hacmine oranla değerlendirildiğinde kullanıcıların favori koini pozisyonunda. Bitci.com kullanıcılarının yüzde 36,4’ü, Türk Lirası üzerinden Bitcoin alım satımı gerçekleştirirken, yatırımcıların ilgi duyduğu öbür bir koin de global bir ödeme ağı olarak ortaya çıkan Ripple. Buna nazaran kullanıcıların Türk Lirası ile Ripple alım satım süreçleri, toplam yatırım hacminin yüzde 11,7’si oluşturuyor. Ripple’ı son devrin beğenilen koinlerinden Digibyte takip ederken, Türk Lirası üzerinden yapılan Digibyte süreçlerinin toplam içindeki hissesi yüzde 5,7 düzeyinde.

ALT KOİNLERİN HİSSESİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bitci.com Genel Müdürü Altan Tan, “Türkiye’de de dünyada olduğu üzere bitcoin en çok tercih edilen kripto para. Bunda bitcoinin kripto para ile özdeşleşmiş bir jenerik isim olmasının elbette çok değerli bir tesiri var. Birçok yatırımcı alt koinlere bile yatırım yapsa yatırımını ‘bitcoin aldım’ diye tabir edebiliyor. Fakat bundan iki üç yıl öncesiyle karşılaştırdığımız vakit alt koinlerin daldaki toplam yatırım hacmi içerisindeki hissesi çok süratli biçimde yükseliyor” dedi.


Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının kullanım alışkanlıkları üzerinden yaptıkları değerlendirmede, Türk Lirası üzerinden alım satım imkânının en büyük muhtaçlık olarak öne çıktığını belirten Altan Tan, “Biz de yatırımcıdaki bu muhtaçlığı ve iştahı görerek Bitci.com platformunda TL bazında alım-satım periyodunu başlattık. Başlatmamızın akabinde gelen ağır talep de ne kadar hakikat bir karar verdiğimizi aslında net bir biçimde gösterdi” dedi.

Başa dön tuşu