Türkiye’de her 5 kişiden 1’i kripto para kullanıyor

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar son yıllarda bir oldukça tanınan hale geldi. Bilhassa Bitcoin’i kısa yoldan para kazanma aracı olarak görenlerin sayısı hiç de az değil.

Alman araştırma şirketi Statista’nın Global Tüketici Anketi sonuçları da bunu deliller nitelikte. Seçili ülkelerde yaklaşık bin iştirakçi ile yapılan anket sonucunda 2019 yılında Türkiye’de her beş şahıstan birinin kripto para ünitelerini kullandığı kaydedildi.

KRİPTO PARALAR YASAL MI?

Kripto paralarla ilgili Türkiye’de hukuksal bir taban ise şimdi bulunmuyor. Lakin bunun yasa dışı olduğu da söylenemez. Mevzuya ait değerlendirmede bulunan Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Lideri Avukat Kadir Kurtuluş, “Kripto paralar Türkiye için söylersek yasadışı diyemeyiz zira bununla ilgili bir yasal düzenleme yok. Lakin yasal da diyemeyiz zira tekrar bir yasal düzenlemesi yok. Ama yasal düzenleme olmadığı için önemli manada bir risk teşkil ediyor. Bakıldığında öteki tasarruflarınızı yönlendirdiğiniz banka ya da borsalar regülasyonlarla denetim ediliyor. Kripto paralarda bu türlü bir durum yok” şeklinde konuştu. 

Başa dön tuşu