Nvidia, kameraya bakmasanız bile bakıyormuş gibi gösteren yeni yapay zekasını tanıttı!

Nvidia, görüntü konferans esnasında kameraya bakmayan bireyler için yeni bir yapay zeka geliştirdi. Bu sayede artık, “kameraya bak” kaygısı son bulacak.

Nvidia yapay zekada büyük atılım yapıyor

Nvidia Broadcast yazılımında yaptığı yeni güncelleme sayesinde, imajlı aramalarda göz teması sıkıntısını çözmeyi başardı. Yeni güncellemede yer alan bu ve başka küçük özellikler, içerik oluşturucuların daha ilgi alımlı sunumlar yapmasına imkan sağlıyor.

Nvidia, görüntü manzaralarını düzgünleştirmek için birkaç yeni beta özellik eklediği Nvidia Broadcast 1.4’ü piyasaya sürdü. Şirketin yeni “Göz Teması” özelliği, görüntü görüşmesi esnasında gözlerin kameraya bakmadığını iddia edip, kameraya bakıyormuş üzere görünmesini sağlarken, yayını izleyen bireylerin görüntüdeki konuşmacıyla daha kolay göz teması kurabilmesini sağlıyor.

Nvidia, imajlı aramalarda yahut imajlı konferansta göz temasını simüle etmeye çalışan birinci şirket değil. Apple , FaceTime aramaları sırasında kullanıcıların kamera yerine ekrana bakmalarının önüne geçmek için 2019’da iOS 13 ile “FaceTime Dikkat Düzeltme’yi” eklemişti. Microsoft , Microsoft Teams ve Skype üzere manzaralı arama uygulamalarında emsal bir özelliği sunan başka şirketlerin başında geliyor.

Nvidia’nın uygulaması kayıt yahut akış sırasında, konuşmacı şayet kasıtlı olarak uzaklara bakarsa, gerçek ve simüle edilmiş gözler ortasında yumuşak bir geçiş yaparak göz temasını ne vakit kesmesi gerektiğini de öğrenmeye çalışıyor.

Şirket, göz teması özelliğini tüm göz renkleri ve aydınlatma şartları kombinasyonlarında test etmediği için hala beta etabında tutuyor. Nvidia, AI tabanlı sisteme yardımcı olması için kullanıcılardan geri bildirim olarak görüntü klipler göndermesini de istiyor.

Şirketin sunduğu teknolojileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Başa dön tuşu