O ülke nükleer enerjili Bitcoin madenciliğine başlayacak!

Kripto para bölümünün genişlemesiyle, Bitcoin ( BTC ) madenciliği giderek daha yaygın hale geliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin madencilik hizmetlerine konut sahipliği yapması beklenen birinci nükleer güçlü bilgi merkezinin inşası yakın vakitte tamamlandı.

O ülke nükleer güçlü Bitcoin madenciliğine başlayacak!

World Nuclear News’in 18 Ocak’ta bildirdiğine nazaran, bağımsız bir güç üreticisi Talen Energy’nin bir yan kuruluşu olan sıfır karbonlu bir bilgi merkezi üreticisi Cumulus Veri, 2,5 gigawatt’lık bir nükleer güç istasyonuyla çalışan birinci bilgi merkezi için güçlendirilmiş gövdeyi tamamladı.

48 megavatlık, 300.000 metrekarelik bilgi merkezi, kuzeydoğu Pennsylvania’daki Susquehanna nükleer güç santraline direkt bağlı ve 1.200 dönümlük yerleşkesinin, ABD’de cinsinin birinci örneği olan Bitcoin madenciliği ve bulut bilişim hizmetlerine mesken sahipliği yapması bekleniyor.

Enerji ‘üçlemesini’ çözme

Gelişme hakkında yorum yapan Cumulus Veri ve Talen Energy CEO’su Alex Hernandez şunları söyledi:

“Amiral gemimiz Cumulus Susquehanna data merkezi yerleşkesi, bu yıl birinci kiracısını karşılayacak ve ticari faaliyetlerine başlayacak halde konumlandı. Data merkezi müşterileri tarafından sıfır karbonlu, düşük maliyetli ve sağlam elektrik için süratle artan tüketici talebi olarak tanımladığımız güç “üçlemini” çözme misyonumuzu ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Ayrıca, bu 48 megavatlık güç kabuğuna ek olarak, projenin 1. etabında, 475 megavatlık yerleşke için planlanan toplam kapasiteye sahip iki ek kabuk daha ileri seviyede geliştirilmektedir. Cumulus Veri ayrıyeten direkt elektrik santraline bağlı data merkezleri potansiyeli olan 18 Talen Energy tesisi daha belirlemiştir.

Kampüste Nautilus Cryptomine isimli sıfır karbonlu Bitcoin madenciliği tesisinin geliştirilmesi, birinci olarak Ağustos 2021’de Talen Energy’nin ABD merkezli bir kripto para madenciliği şirketi TeraWulf ile bir ortak teşebbüs için mutabakat imzalamasıyla duyurulmuştu.

Bitcoin madeninin inşaatına ait operasyonlar geçen yılın Aralık ayı başlarında kısa bir müddetliğine askıya alınmış olsa da, TeraWulf geçtiğimiz günlerde madencilik operasyonlarını artırmanın birinci kademesinde olduğunu ve bunun için 2023’ün birinci çeyreğinde 50 megavatlık net madencilik kapasitesi sağlamayı beklediğini söyledi.

Çevre dostu Bitcoin madenciliği

Bir diğer düşük maliyetli Bitcoin madenciliği teşebbüsünde, Doğu Kongo’daki Virunga Ulusal Parkı, Afrika’nın yıllarca süren milis şiddeti, ormansızlaşma ve yetersiz devlet yardımı.

Güneş panelleri yardımıyla güneş ışığından da yararlanarak sıfır karbonlu Bitcoin madenciliği mümkündür . Bu formda başarılı bir biçimde çalışması için günde 72 kWh kullanan bir Antiminer S19’un 14 kWh’lik bir güneş gücü sistemi yahut yaklaşık 35 adet standart 400 watt’lık güneş paneli gerektirmesi gerekir.

Mart 2022’de Finbold, AZ Hodl olarak da bilinen Peter Egyed’in, 36 ay içinde yatırım getirisi (ROI) elde etmeyi beklediği Bitcoin madenciliği operasyonu için şebekeden bağımsız bir güneş paneli kurduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu