PC sektör devleri 2023’ten umutsuz

13 Kasım itibariyle bölüm temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmelerde PC kesiminin gelecek yılına dair umutlu olunmadığı görüldü. İşte ayrıntılar.

PC kesiminde güçlü geçen bir yılın akabinde 2022’de beklentilerin altında bir trend bulunuyor. Bu durum ise doğrunda bölüm üreticilerini ekonomik manada zorlamış durumda. 2021 yılında pandemi tesirleri ile doyma noktasına gelen kesimde yine okula ve işe dönüş ile birlikte talep önemli oranda düşmüş durumda. 2022’nin dördüncü çeyreğinde de makûs bir performans tablosunun ortaya çıkması bekleniyor.

PC satışlarında beklentiler düşük

Quanta, Inventec, Pegatron ve Asus üzere kesim temsileri 2023’te bölümde keskin bir düşüş bekliyor. Bu mevzuda en tezli ise Asus. Çünkü Asus’tan gelen açıklamalarda düşüşün yüksek oranlarda olacağı ve çift hanesi bir oranın beklendiği belirtildi. Düşüş mevsimsel talep yavaşlaması ile birleştiğinden daha yüksek bir düşüş bekleniyor. Dördüncü çeyrekte ise yüzde 15-20 oranında düşüş yaşandığı varsayım ediliyor.

Marka tarafında PC sanayisinin ve global iktisadın karşı karşıya olduğu zorlukların nispeten önemli olduğuna dikkat çeken ASUS, dördüncü çeyrekte sanayi talebinin aylık olarak düşmesinin beklendiğini kaydetti. Aylık ve yıllık bazda yüzde 20’den fazla düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.

Acer’in lideri Chen Junsheng ise PC sanayisi pazarının gelecek yılın ortasında “dibe vuracağını” düşünüyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu