Sahte ekran kartı nasıl tespit edilir?

Bu makale, geçersiz ekran kartını nasıl tespit edeceğinizi ve yepyeni durumuna nasıl geri yükleyeceğinizi anlatıyor.

Sahte ekran kartı nasıl anlaşılır?

Sahte grafik kartlarını tespit etmek için çeşitli prosedürler kullanılabilir.

1) Güç konektörü ve ekran irtibat noktası

PCIe güç konektörü standardındaki değişiklik nedeniyle, 6 pimli güç konektörü 6+2 olarak güncellendi. Daha yüksek güç tüketimine sahip yeni kuşak ekran kartlarında 6+6 konektör yerine 8 pin konektör bulunur. Yeni kuşak grafik kartlarında analog kontaklar olan VGA (D-Sub) temasları yoktur. GTX 900 serisi yahut daha yeni bir grafik kartı satın alıyorsanız, görüntü çıkışını denetim etmek mantıklıdır.

2) GPU-Z

GPU-Z, uydurma olup olmadığını tespit ederken size grafik kartınızın yeteneklerini ve bilgilerini gösterebilir. Düzmece bir grafik kartı “[SAHTE]” olarak etiketlenir ve üretici alanında bir ünlem işareti bulunur.

3) GPU çekirdeklerini ve VRAM’i denetim edin

Grafik kartı ısı emicisinin çıkarılması, GPU çekirdeğine ve VRAM modülüne erişim sağlar. GPU çekirdekleri model, seri numarası, üretim tarihi ve revizyon numarası ile işaretlenmiştir.

GPU çekirdeğinden alınan bilgiler sayesinde elimizdeki uydurma GTX 960 ekran kartı aslında 2011 yılında üretilmiş yılın 40. haftasında piyasaya sürülen GTS 450 Fermi 2 mimarili bir grafik kartı.

Elimizdeki düzmece ekran kartı VRAM modüllerine baktığımızda Samsung’un K4G10325FE-HC05 kod isimli 1Gb GDDR5 VRAM modülüne sahip olduğunu görebiliyoruz. Kartta toplam 8 Gbit kapasiteye sahip 8 adet VRAM modülü bulunuyor, bu da kartın 1 GB VRAM’e sahip olduğu manasına geliyor.

Sahte grafik kartı orjinele nasıl dönüştürülür?

Sahte grafik kartları, çoklukla değiştirilmiş bir BIOS belgesini eski bir grafik kartına yükleyerek oluşturulur.

Bir VBIOS evrakını grafik kartıma nasıl müellifim?

OEM olmayan bir NVIDIA grafik kartı kullanıyorsanız, VBIOS evrakını grafik kartınıza çıkarmak için NVFlash yazılımını kullanabilirsiniz.

NVFlash Kullanım Kılavuzu

Elimizdeki geçersiz GTX 960 ekran kartı modifiye edilmiş bir O.E.M. kartı, yani NVFlash yazılımını desteklemiyor. Bu yüzden, VBIOS evrakını harici olarak yazdırmak için bir CH341a USB programcısı kullandım.

CH341a kullanarak VBIOS evraklarını nasıl yazdırabilirim?

Grafik kartının BIOS çipini tespit ettikten sonra, CH341a ile pin sayısı ortasında köprü vazifesi gören bir mandal takmanız gerekir.

Sahte bir GTX 960 grafik kartında PM25LQ020B BIOS yongası bulundu. PM25LQ020B BIOS yongası, 8 pimli yapısı nedeniyle 8 pimli bir mandal kullanır. Mandallama için gereken adaptörü CH341a’nın birinci 8 pimli SPI BIOS kısmına taktıktan sonra kolu sıkın. Mandalın kırmızı kabloya karşılık gelen ayağını BIOS çipindeki 1 numaralı pime bir nokta ile işaretlenmiş formda takın.

Mandal yay yüklü olduğundan ve tam olarak oturmazsa talaş dışarı fırlayabileceğinden montaj sırasında dikkatli olunmalıdır.

Derleme tamamlandıktan sonra VBIOS’u kurun.

CH341a programcısı birkaç farklı yazılımla kullanılabilir, lakin tüm programlar tüm çipleri desteklemez. NeoProgrammer V2.2.0.8 isimli yazılımı kullanabilirsiniz.

AsProgrammer v2.0.3 ve CH341aProgrammer v1.43’ü de denedim lakin PM25L00020 BIOS çipini desteklemedikleri için çalışmadılar.

NeoProgrammer V2.2 yazılımını açtıktan sonra kullanmak istediğiniz CH341 sürümünü seçmeniz mantıklıdır.

BIOS çipini algılamak için algıla düğmesine basın. Mandal düzgün takılmamışsa yahut kartın BIOS yongası kullandığınız yazılım tarafından desteklenmiyorsa yonga tanınmayabilir. Çip algılandığında, yazdırılacak VBIOS evrakını seçin. “IC Yaz” sekmesinde seçilen belgeyi yazdırır. BIOS çipine ve VBIOS evrakının boyutuna bağlı olarak yazma süreci biraz vakit alabilir.

Dosyanın yazdırılması bittikten sonra onu “doğrulamak” âlâ bir fikirdir. Evrak yanlış yazılırsa ve çip başarısız olursa, kimlik doğrulama başarısız olur.

Doğrulama başarılı olduktan sonra mandalı çıkarın ve grafik kartı ısı emicisini yerine takın. VBIOS baskısı başarılı ve grafik kartı GPU-Z’de GTS 450 olarak görünüyor.

GTS 450 şoför desteği

NVIDIA, GTS 450 için en son WHQL şoför numarası 391.35’i yayınladı. Bu şoför, grafik kartlarımızla meselesiz bir formda çalışır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu