Sony Walkman 40 yaşında!

Özgür Çetin

Özellikle gençlerin müzikle kurdukları bağın güçlenmesinde değerli rol oynayan Walkman, ortadan geçen 40 yıl boyunca yüksek kalitede müziği her vakit her yere taşıma konusunda yeni dizaynlar ve teknolojiler geliştirerek bugüne ulaştı. #Walkman40 etiketiyle yeni yaşını kutlayan ikonik marka toplumsal medyada pek çok nostaljik paylaşımla gündeme geldi.

Sony Walkman 40 yaşında

Walkman’in 40 yıllık tarihindeki kimi kilometre taşları şöyle:

1979 / TPS-L2 Ferdî müzik dinleme aygıtı Walkman’in birinci modeli TPS-L2 piyasaya sürüldü. Şirket içinden ve dışından gelen “kayıt etme özelliği olmadan bu eserin satmayacağı” tarafındaki tenkitlere rağmen büyük bir muvaffakiyet yakalayarak, tüm dünyada yeni bir ömür usulünün tanınan hale gelmesini sağladı.

1981 / WM-2İlk Walkman’lere nazaran çok daha hafif olan WM-2’de sıra dışı bir geliştirme süreci izlendi. Mühendisler, evvelce tasarım özellikleri belirlenen bu yeni Walkman’i üretmek için çalıştılar. Tasarım ve ses kalitesini öne çıkaran Walkman II büyük popülarite kazandı.

1983 / WM-20Yaklaşık olarak bir kaset boyutunda olacak halde geliştirilen WM-20, Walkman’i çanta ya da cepte çarçabuk taşınabilecek çağdaş bir gereksinim haline getirdi.
1984 / D-50Dünyanın birinci taşınabilir CD player’ı, yaklaşık üst üste dört CD büyüklüğünde ve 590 gram ağırlığındaydı. Hayli uygun bir fiyatla satışa sunulan D-50, CD satışlarının süratle yayılmasına katkıda bulundu.

Başa dön tuşu