Türkiye’nin Esrarengiz Olaylarını Yapay Zeka ile Resmettik

Ne yazık ki paranormal olaylar denildiğinde Amerika kadar zengin bir arşivimiz yok, ancak yine de ülkemizde bazı esrarengiz olaylar var. Bu olayları yapay zeka Midjourney’de resmetmeye çalıştık.

Esrarengiz bir olay denildiğinde herkesin aklına farklı hikayeler gelebilir. Medyada çok popüler olsa da bir türlü çözülemeyen gizemli olaylar, geçmişten günümüze herkesin duyduğu ama somut bir kanıtının da bulunamadığı olaylar olarak gösterilebilir. 

Geçmişte veya yakın tarihimizde yaşanan bu esrarengiz olayları konuşsak da gizemli yapıları gereği gerçeklikleri hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Bu sebeple elimizdeki bilgiler ışığında Türkiye’deki esrarengiz olayları görsel tabanlı yapay zekaya resmettirmek istedik. Ortaya son derece etkileyici görüntüler çıkmış oldu. 

Bir dönem hepimizin korkulu rüyası olan Gulyabani, hala korku salmaya devam ediyor.

Gulyabani

Gulyabani için Midjourney’e sunduğumuz detaylar; büyük ve cansız gözler, uzun beyaz sakallar ve korkunç bir görünüm oldu.

Kur’an-ı Kerim’i yırtan kız efsanesini hatırlayanlar burada mı?

Kur'an-ı Kerim'i yırtan kız

Aslında bunun gizemli bir yanı yok. Bu görseldeki fare – insan melezi kişi, Patricia Piccini isimli sanatçı tarafından 2003 yılında sergilenen bir balmumu heykeliydi. Bu görselin detaylarını verirken fare ve insan melezi, yerde sürünerek hareket eden bir insan olduğunu belirttik. Midjourney ise bize bu sonucu verdi.

Kapadokya ve peri bacalarının periler, devler ve insanlar arasında geçen bir öyküsü var.

Kapadokya efsanesi

Bir rivayete göre geçmişte Kapadokya bölgesinde dev yaratıklar yaşarmış. Bu devler kızdıklarında insanlara alev dalgaları gönderir, her yeri yok edermiş. Bir gün periler ülkesinin padişahı bu durumu fark etmiş ve insanlara üzülmüş. Perilerini buraya çağıran padişah, devlerin ateş toplarına karşılık perilerin kar ve buz atmasıyla devlerin gücünü zayıflatıp yer altına kaçmalarını sağlamış.

Hz. Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’nın eteklerinde olduğu rivayet edilir. 

Nuh'un gemisi

Bazı kişiler Nuh’un gemisinin Cudi Dağı’nda bulunduğunu da söylüyor. Bizler bu görseli oluşturmak için Ağrı Dağı‘nı ve Nuh’un gemisinin bu dağın üzerine oturduğu bilgilerini yapay zekaya verdik.

Van Gölü canavarı özellikle 90’lı yılların en ünlü paranormal olayıydı. 

Van Gölü canavarı

Bu canavar ile ilgili ilk yazılı kaynak 1889 yılında Saadet gazetesinin bir nüshasında yer alıyor. Bu yazıda canavarın Van Gölü‘nde abdest almak isteyen bir kişiyi kapıp göle sürüklediği yazıyordu. Özellikle 90’lı yıllarda pek çok kişi bu canavarı gördüğünü iddia etmişti.

Efes Antik Kenti’nin yakınlarındaki Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı hiç ziyaret ettiniz mi? O bölgenin çok özel bir hikayesi bulunuyor.

Yedi Uyuyanlar

Yedi Uyuyanlar, hem İslam hem de Hristiyanlıkta anılan bir efsane. Farklı versiyonları bulunan hikayenin özünde 7 gencin saklanmak için girdikleri mağarada 200 yıl kadar uyuduklarını anlatıyor. 

Görenlerin dönüp bir daha baktığı Büyükada Rum Yetimhanesi, korku filmlerine konu olabilecek bir hikayeye sahip.

Büyükada Rum Yetimhanesi

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci ahşap binası olduğu söylenen Büyükada Rum Yetimhanesi‘nde bir dönem nedeni bilinmeyen bir yangın meydana gelir. Yangın sırasında bazı çocukların hayatını kaybettiği anlatılır.

Bu çocuklardan biri ise kaçmak isterken su kuyusuna düşer. Kurtarma çalışmalarında kimsenin aklına kuyuya bakmak gelmez ve çocuk kuyuda hayatını kaybeder. Bu olayın ardından ada halkı bazı geceler yetimhaneden çocuk çığlıkları duyduklarını iddia ederler.

Mersin’deki gizemli Tarsus kazısınının içerisinde ne olduğunu çoğumuz merak ettik. Bu sebeple işin içerisine biraz eğlence katalım istedik.

Tarsus kazısı

Uzun süre çok konuşulan, “yeraltı şehrine ulaşıldı” gibi ilginç efsanelerle gündem olan bu kazıda yapay zekanın açılan bir deliği resmetmesini istedik.

Pasamed efsanesi özellikle çocukların tuvalete tek gitmemesine neden olmuştu.

Pasamed

Klozetin içerisinden çıkan keskin dişli bir yaratık olarak tasvir edilen Pasamed, özellikle bir dönem çocuklarda korku yaratmıştı. 

Cerrahpaşa Hastanesi’nde sakallı bir bebeğin doğduğu efsanesi yer alır. Hatta bu bebeğin konuştuğu gazetelerde bile çıkmıştı.

sakallı bebek

TAN gazetesinde yer alan habere göre doğan bu sakallı bebeğin “Bayramın 2’nci günü kıyamet kopacak” dediği de yer alıyor…

Bir dönem çok konuşulan Karadedeler Olayı filmlere bile konu olmuştu.

Karadedeler olayı

Esrarengiz olayların olduğu iddia edilen Davutlu Köyü‘ndeki bu olay, bir gazetecinin de ilgisini çeker. Bir süre bu köyde bulunan H.B isimli gazeteci, sonrasında kamerasını bir çocuğa bırakıp gider. Sonrasında ise esrarengiz olaylar yaşanmaya devam eder…

Ülkemizdeki Takımlar Süper Kahraman Olsaydı Nasıl Görünürlerdi? Yapay Zekâyla Resmettik

Yapay Zekâ ile Resmettik: Dünyaca Ünlü Şirketler “Birer İnsan Olsaydı” Nasıl Görünürlerdi?

Başa dön tuşu