Twitter’dan akıl almaz yasak

Twitter, başka toplumsal medya hesaplarından ve irtibatlarından paylaşımları yasaklayan skandal bir karar aldı. Detaylar haberimizde:

Twitter artık kullanıcıların Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr ve Post üzere makul toplumsal platformlarda hesap eklemesine yahut bu platformlarda hesap paylaşmasına müsaade vermiyor. Bu değişiklikleri özetleyen bir gönderide Twitter, bu politikayı “hem Tweet seviyesinde hem de hesap düzeyinde” ihlal eden kullanıcılara karşı süreç yapacağını söylüyor.

Twitter’dan husus hakkındaki resmi açıklama şu formda:

Özellikle, sadece başka toplumsal platformları tanıtmak hedefiyle oluşturulmuş hesapları ve şu platformlar için irtibatlar yahut kullanıcı isimleri içeren içerikleri kaldıracağız: Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr ve Post.— Twitter Dayanağı (@TwitterSupport)

Bu, çapraz gönderi yapmadığınız sürece, kullanıcıların Twitter biyografilerine başka toplumsal ağlardaki profillere irtibatlar ekleyeceği (hatta URL’siz adresler ekleyeceği) yahut yasaklanmış platformlardaki gönderilere ilişki ekleyemeyeceğiniz manasına gelir.

Twitter ayrıyeten “başka bir toplumsal platformda içerik tanıtmak için kullanılan” hesapları yasaklayabileceğini ve kullanıcıların Linktree ve Lnk.bio üzere üçüncü taraf irtibat kısaltma sitelerini kullanmasını engelleyebileceğini söyledi. Buna karşın Twitter, bu yasaklı platformlarda fiyatlı reklamları desteklemeye devam ettiğini söylüyor.

Yeni siyasete uymayan hesaplar cezalandırılacaktır

Twitter, siyaset ihlalleri içeren tweet’leri kaldırabileceğini ve profilleri yasaklanmış toplumsal platformlara bağlanan kullanıcıları süreksiz olarak yasaklayabileceğini söyledi. Kısa bir mühlet evvel Mastodon’un Twitter hesabını askıya alındı ve Mastodon ile tüm kontakları engelledi.

Kullanıcılar ise bu sert siyasete büsbütün karşı. Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu