Ulusal Programlama yarışmasını kazanan öğrenciler Avrupa yolcusu

Genç bilgisayar mühendisi adaylarına yeni ufuklar açmalarını hedefleyen müsabakada kazanan gruplar, yeni muvaffakiyetler için Birebir Eğitim Vakfı’nın dayanağıyla Avrupa bölgesel finallerine hazırlanacak.

Ulusal Programlama yarışını kazanan öğrenciler Avrupa yolcusu

Dünyanın yeni lisanı olarak görülen kodlamaya dair ülkemizde yapılan en değerli ve en büyük tertiplerden biri olan Ulusal Programlama Yarışı, 12-15 eylülde Beykoz Kundura’da tamamlandı. Ülkemizde programcılığın kıymetine dair farkındalığın artması ismine büyük kıymet taşıyan yarışa Türkiye’nin dört bir yanındaki 14 üniversiteden 18’i bayan 152 öğrencinin katıldığı müsabakada 54 ekip birinci 10’a girebilmek için çaba etti.

Yapay zeka ve algoritma çalışmalarına odaklanan ve kar maksadı gütmeyen bir komünite olan inzva’nın düzenlediği Ulusal Programlama Yarışı, ODTÜ partnerliği ve ICPC (International Collegiate Programming Contest) Vakfı nezaretinde düzenlendi. Trabzon, İzmir, Kayseri, İstanbul, Isparta, Zonguldak ve Ankara’dan müsabakaya katılan yakın geleceğin bilgisayar ve yazılım mühendisi adayı 152 öğrencinin kıyasıya gayretinde birinciliği kazanan kadro Boğaziçi Üniversitesi’nden Trie Hard oldu. Yarışın birinci 10’u, Boğaziçi Üniversitesi (5), Bilkent Üniversitesi (2), İstanbul Teknik Üniversitesi (2) ve TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi (1) kadrolarından oluştu.

Yarışmada dereceye giren kadrolar ülkemizi temsil etmek üzere Bükreş’te yapılacak olan ICPC Güneydoğu Avrupa Bölgesel Finallerinde yarışa hak kazandı. 103 ülkeden 10 binin üzerinde iştirakçiyle dünyanın en büyük ve en itibarlı programlama yarışı olarak kabul edilen ICPC’nin Moskova’daki 2020 finallerine katılabilmek için bölgesel finallerde muvaffakiyet elde etmemiz gerekiyor. Yeni yazılım programları oluşturmada yaratıcılığı ve grup çalışmasını teşvik eden, öğrencilerin kısıtlı vakit ve kaynakla performanslarını test etmelerini sağlayan ICPC, dünyanın en eski, en büyük ve en itibarlı programlama müsabakası niteliğini taşıyor.

inzva’nın düzenlediği Ulusal Programlama Yarışması’nda alanında uzman akademisyenlerden oluşan Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Abdullah Gül Üniversitesi ve Lviv Üniversitesi’nden 13 kişilik bilimsel komite ve 7 bireyden oluşan heyet vazife yaptı. Bilimsel komite tarafından hazırlanan 11 sorunun sorulduğu yarışta 5 saatte 12 bin satır kod yazıldı.

Üç gün süren müsabaka tertibi esnasında ICPC Vakfı ile Birebir Eğitim Vakfı ortasında protokol imzalandı. BEV’in öncelikli amaçları ortasında gelecek yıllarda bölge finallerinin ve dünya finallerinin İstanbul’da yapılması yer alıyor. Dünyanın programlama alanındaki en kıymetli tertiplerinden birine mesken sahipliği yapmak Türkiye için büyük ehemmiyet taşıyor.

Türkiye’deki bilgisayar mühendisleri topluluğunu kurarak onların sesi olmak isteyen inzva’nın kurucularından Utku Yavuz, muvaffakiyetle tamamlanan Ulusal Programlama Yarışması’nın Türkiye’nin gelecek vaadeden bilgisayar ve yazılım mühendisleri için kıymetli bir fırsat sunduğunu belirterek Birebir Eğitim Vakfı’nın dayanağıyla algoritma üzerine kamplar ve çeşitli çalışmalar düzenlediklerini aktardı. Beykoz Kundura’da gençlerin birlikte çalışma ve uyum yeteneklerini güçlendirecek bir ortamda iş ve akademi dünyası ağına ulaşabilecek adımları atmalarına yardımcı olduklarının altını çizen Yavuz, algoritmik, analitik ve üretken düşünmeyi teşvik etmeyi sürdüreceklerini açıkladı. ICPC ile yapılan işbirliği protokolünün de gelecek ismine son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Yavuz, yazılım dünyası ekosisteminin ülkemizdeki gelişimi için işbirliğinin yeni kapılar manasına geldiğini ve uzun vadede maksatlarının ICPC Dünya Finallerini İstanbul’a getirmek olduğunu belirtti.

Yarışmanın bu yılki ayağına dayanak veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 2020’de yapılacak Ulusal Programlama Müsabakası bayrağını, birinci 10’da 5 farklı ekiple yer alan Boğaziçi Üniversitesi’ne devretti. Kapanış konuşmasını Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım’ın yaptığı Ulusal Programlama Yarışması’nın bayrağı 2020’deki müsabaka için ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Tolga Can tarafından, Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Tuna Tuğcu’ya verdi.

ULUSAL PROGRAMLAMA YARIŞI BİRİNCİ 10

  • Trie Hard (Boğaziçi Üniversitesi)
  • Here for Meal (Boğaziçi Üniversitesi)
  • Symphony of Coding (TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi)
  • Send Nodes (Boğaziçi Üniversitesi)
  • Unagi (Bilkent Üniversitesi )
  • Güçlü (Boğaziçi Üniversitesi)
  • Ship Shipping Ship Shipping Shipping Ships (İstanbul Teknik Üniversitesi)
  • Redshifted (Bilkent Üniversitesi)
  • ITUbitak (İstanbul Teknik Üniversitesi)
  • Etliekmek (Boğaziçi Üniversitesi)
Başa dön tuşu