WAN nedir?

İnternete bağlanabilmek ve başka aygıtlarla irtibat kurabilmek için çok fazla teknolojiye gereksinimimiz var. Bunlardan biri lokal ağdır. Pekala, wan nedir ve ne için kullanılır? İşte ayrıntılar.

Bu ağ sistemleri sayesinde internete erişmemiz, etrafımızdaki yahut içimizdeki aygıtlara erişmemiz mümkündür.

WAN nedir?

“Geniş Alan Ağı” olarak isimlendirilen ağ , birçok aygıtın birbirine bağlanmasını ve irtibat kurmasını sağlayan fizikî bir ağ tipidir. Temel olarak WAN, farklı pozisyonlardaki mahallî alan ağlarının (LAN’lar) birbirine bağlanmasıyla oluşturulan büyük bir ağdır.

Günümüzün internet teknolojisi bu kuruluşun hoş bir örneğidir. Üstte bahsettiğimiz üzere geniş alan ağı, dünyanın birçok yerinden ve rastgele bir yerinden aygıtları birbirine bağlayabilen bir ağ teknolojisidir. WAN, var olan en büyük ve en yaygın bilgisayar ağı tipidir. ABD Hava Kuvvetleri, 1950’lerin sonlarında Yarı Otomatik Yer Ortamı (SAGE) radar sistemi alanlarını birbirine bağlamak için bilinen birinci WAN’ı geliştirdi. Geniş bir özel irtibat sınırları, telefonlar ve modemler ağı siteyi birbirine bağlar. IP tabanlı internetin kuruluşu, dağıtılmış denetime sahip birinci paket WAN ve TCP/IP protokol paketini uygulayan birinci ağ olan Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı Ağı (ARPANET) ile başladı.

ARPANET başlangıçta California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA), Stanford Araştırma Enstitüsü (şimdi SRI International), California Üniversitesi, Santa Barbara (UCSB) ve Utah Üniversitesi ile ilişkiliydi. Bu, bir WAN ağının birinci örneğidir.

Bugün konutlarımızda kullandığımız internet hizmeti de bir WAN örneğidir. İnternet servis sağlayıcıları, WAN ağlarını öteki ağlara bağlayarak İnternet erişimi sağlar. Birden fazla LAN ağı tarafından oluşturulan bir WAN, birbirine bağlı bir sistemdir. Evvelki örnekte olduğu üzere, ISP’ler müşterilerine kendi WAN ağları üzerinden İnternet hizmetleri sağlar. Bunu müşteri için oluşturulan WAN kullanıcı ismi ve şifresi ile yaparlar. Modemler ve yönlendiriciler ile ilgili yazımızdan da hatırlayacağınız üzere, İnternet’e erişmek için bir WAN ilişkisine gereksiniminiz var. ISP’nizin WAN ağına bağlı olsanız bile, ağa erişmek için bu bilgileri modem/yönlendirici üzerinden girmeniz gerekir. Aksi takdirde internete giremezsiniz.

Gördüğünüz üzere, WAN ağı kısıtlı ağ için ödeme yapıyor. Kısıtlamalar derken kaynakları kastediyoruz. Günümüzde altyapı teknolojisinin gelişimi, bölgeye yahut seçilen İnternet servis sağlayıcısına bağlı olarak faal bir halde çalışamamaktadır. Ayrıyeten internet hizmetini kullandığınız alan ve konutunuzdaki kablonun kalitesi de WAN hizmetinizin suratını direkt tesirler. Lakin mahallî ağ anahtarlamalı LAN’da ne kadar süratli kullanırsanız (Ethernet kartı, Wi-Fi kartı ve modem gibi) suratı fiyatsız kullanabilirsiniz.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu