Wikipedia erişime açılıyor

Türkiye’de 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime engelli siteler ortasında yer alan Wikipedia ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Wikipedia‘yla ilgili mahkeme kararı Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’na ulaşınca site tekrar erişime açılacak.

Wikipedia erişime açılıyor

Anayasa Mahkemesi‘nin, Wikipedia‘nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının münasebeti, resmi gazetede yayımlandı. Böylelikle Wikipedia‘nın tekrar erişime açılması için süreç başladı. Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi. Mahkemenin kararı Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu BTK‘ya iletmesiyle birlikte site erişime açılacak.

26 Aralık 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi Wikipedia‘nın kapatılmasını demokratik tertibe uymadığını belirterek hak ihlali olarak nitelemişti. Fakat bu kararın hayata geçirilmesi için resmi gazetede yayınlanması ve bu kararın Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu BTK‘ya ulaşması gerekiyordu. Karar Resmi Gazetede yayınlandı ve BTK‘ya ulaşmasının akabinde 1-2 gün içinde Wikipedia‘nın Türkiye’den de erişelebilir hale gelmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu