Windows 11 oyun performansı arttırma adımları

Microsoft, piyasaya sürülmeden evvel ekseriyetle Windows 11’den oyun için en uygun işletim sistemi olarak bahsetti. Oyun testlerine nazaran Windows 11, Windows 10 ile neredeyse birebir performansı sunuyor fakat kimi oyunlarda küçük çakışmalara yol açıyor. Kimi Windows 11 güncellemeleri oyun performansını olumsuz etkileyebiliyor.

Yazılım geliştirici, oyunların ve işletim sistemlerinin performansını artırmak için birtakım ipuçları verdi. Şirket, bilgisayar tabanının performansını artırmak için iki ana yol öneriyor. Birincisi, güvenlik merkezi olarak da bilinen hiper yönetici tarafından zorlanan kod bütünlüğünü (HVCI) devre dışı bırakmak ve başkası ise sanal makine platformunu devre dışı bırakmak.

Teknoloji devi, bu özelliklerin neden var olduğunu ve neden tüm yeni Windows 11 aygıtlarda varsayılan olarak etkinleştirildiğini açıklıyor. Etkin oyuncular bu özellikleri devre dışı bırakabilir lakin Microsoft, bu özellikler devre dışı bırakıldığında “Bilgisayarın savunmasız olabileceğini” açıkladı.

HVCI ve VMP’yi devre dışı bıraktığımızda performansın ne kadar değişeceğini bilmiyoruz. Microsoft, sadece oyun avantajları sağlayacağını söyledi ve rastgele bir detay sağlamadı. Bu güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakıldığında verimliliği %5 ile %10 ortasında artırabileceği varsayım edilmektedir. Windows 11 işletim sisteminin piyasaya sürülmesinden bu yana birçok sorun yaşandı.

Windows 11’de HVCI ve VMP

Aslında, VBS ve HVCI teknolojileri zati maksatta. Lakin artık, detaylar resmi Microsoft blogunda açıklandı. VBS olarak da bilinen kuvvete dayalı güvenlik, Windows 11’in müdafaasız koddan izole edilmiş bir bellek alanı oluşturmasına imkan tanıyor. Hiper Yönetici Tarafından Zorlanan Kod Bütünlüğü (HVCI) ismi verilen öbür bir yerleşik özellik, bilinmeyen yahut kuşkulu şoförlerin depolamaya erişmesini önlemek için VBS’nin gücünü kullanır. VBS ve HVCI, virüsten müdafaa yazılımınızı atlasalar bile berbat gayeli yazılımların neden olabileceği hasarı önleyen müdafaa sağlar.

Bilgisayarınızı Windows 11’e yükselttiyseniz, VBS özelliği çalışmaz. Fakat pak bir heyetimle Windows 11’e kurarsanız yahut Windows 11 ile gelen yeni bir bilgisayar alırsanız, VBS/HVCI otomatik olarak açılabilir. Microsoft’un bu husustaki açıklaması ise şu:

“Bütünlük, saldırganların kendi berbat hedefli kodlarını enjekte etmesini önlemeye yardımcı olur ve işletim sistemine yüklenen tüm şoförlerin heyeti ve sağlam olmasını sağlar. Oyuncular, oyun sırasında bu özellikleri devre dışı bırakma ve oyun bittikten sonra tekrar aktifleştirme seçeneğine sahip. Lakin, kapatılırsa aygıt savunmasız olabilir.”

Microsoft, sanal makinelerle güvenlik bütünlüğü etkinleştirildiğinde performansın düşebileceği konusunda kullanıcılardan geri bildirim aldığını söylüyor. Ek olarak şirket, oyuncuların “oyunu bitirdikten sonra bu özellikleri devre dışı bırakıp yine etkinleştirebileceklerini” da vurguluyor..

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu